E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

sech schudder-en schaudern, ekeln (D)frmir (F)
Stammformen sech schudder-enschudder-t sech sech ge-schudder-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Reflexiivt Verb D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echschudder-e mech
duschudder-s dech
hien/si,hatt/etschudder-t sech
mirschudder-en eis
dirschudder-t iech
sischudder-e sech
Pass compos
echhumechge-schudder-t
duhuesdechge-schudder-t
hien/si,hatt/ethuetsechge-schudder-t
mirhunneisge-schudder-t
dirhuttiechge-schudder-t
sihusechge-schudder-t
Plus-que-parfait
echhatmechge-schudder-t
duhasdechge-schudder-t
hien/si,hatt/ethatsechge-schudder-t
mirhateneisge-schudder-t
dirhatiechge-schudder-t
sihatesechge-schudder-t
Futur I
echwäert schudder-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-schudder-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifschudder-en
dugéifsschudder-en
hien/si,hatt/etgéifschudder-en
mirgéifeschudder-en
dirgéiftschudder-en
sigéifeschudder-en
Conditionnel Pass compos
echhttmechge-schudder-t
duhssdechge-schudder-t
hien/si,hatt/ethttsechge-schudder-t
mirhtteneisge-schudder-t
dirhttiechge-schudder-t
sihättesechge-schudder-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierschudderdech!
Plurielschudder-tiech!
ge-schudder-t
schudder-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles