E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

schued-en schaden (D)nuire (F)
Stammformen schued-enschue-tge-schue-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Ennverhäerdung D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echschued-en
duschuet-s
hien/si,hatt/etschue-t
mirschued-en
dirschue-t
sischued-en
Pass compos
echhuge-schue-t
duhuesge-schue-t
hien/si,hatt/ethuetge-schue-t
mirhuge-schue-t
dirhuttge-schue-t
sihuge-schue-t
Plus-que-parfait
echhatge-schue-t
duhasge-schue-t
hien/si,hatt/ethatge-schue-t
mirhatege-schue-t
dirhatge-schue-t
sihatege-schue-t
Futur I
echwäert schued-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-schue-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifschued-en
dugéifsschued-en
hien/si,hatt/etgéifschued-en
mirgéifeschued-en
dirgéiftschued-en
sigéifeschued-en
Conditionnel Pass compos
echhttge-schue-t
duhssge-schue-t
hien/si,hatt/ethttge-schue-t
mirhättege-schue-t
dirhttge-schue-t
sihättege-schue-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierschuet!
Plurielschue-t!
ge-schue-t
schued-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles