E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

schuften schuften (D)bosser (F)
Stammformen schuftenschuftgeschuft
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echschuften
duschufts
hien/si,hatt/etschuft
mirschuften
dirschuft
sischuften
Pass compos
echhugeschuft
duhuesgeschuft
hien/si,hatt/ethuetgeschuft
mirhugeschuft
dirhuttgeschuft
sihugeschuft
Plus-que-parfait
echhatgeschuft
duhasgeschuft
hien/si,hatt/ethatgeschuft
mirhategeschuft
dirhatgeschuft
sihategeschuft
Futur I
echwäert schuften
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert geschuft hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifschuften
dugéifsschuften
hien/si,hatt/etgéifschuften
mirgéifeschuften
dirgéiftschuften
sigéifeschuften
Conditionnel Pass compos
echhttgeschuft
duhssgeschuft
hien/si,hatt/ethttgeschuft
mirhättegeschuft
dirhttgeschuft
sihättegeschuft
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierschuft!
Plurielschuft!
geschuft
schuften
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles