E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

schuft-en schuften (D)bosser (F)
Stammformen schuft-enschuf-tge-schuf-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echschuft-en
duschuft-s
hien/si,hatt/etschuf-t
mirschuft-en
dirschuf-t
sischuft-en
Pass compos
echhuge-schuf-t
duhuesge-schuf-t
hien/si,hatt/ethuetge-schuf-t
mirhuge-schuf-t
dirhuttge-schuf-t
sihuge-schuf-t
Plus-que-parfait
echhatge-schuf-t
duhasge-schuf-t
hien/si,hatt/ethatge-schuf-t
mirhatege-schuf-t
dirhatge-schuf-t
sihatege-schuf-t
Futur I
echwäert schuft-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-schuf-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifschuft-en
dugéifsschuft-en
hien/si,hatt/etgéifschuft-en
mirgéifeschuft-en
dirgéiftschuft-en
sigéifeschuft-en
Conditionnel Pass compos
echhttge-schuf-t
duhssge-schuf-t
hien/si,hatt/ethttge-schuf-t
mirhättege-schuf-t
dirhttge-schuf-t
sihättege-schuf-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierschuft!
Plurielschuf-t!
ge-schuf-t
schuft-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles