E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

sech schumm-en schmen (D)avoir honte de qch. (F)
Stammformen sech schumm-enschumm-t sech sech ge-schumm-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Reflexiivt Verb D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echschumm-e mech
duschumm-s dech
hien/si,hatt/etschumm-t sech
mirschumm-en eis
dirschumm-t iech
sischumm-e sech
Pass compos
echhumechge-schumm-t
duhuesdechge-schumm-t
hien/si,hatt/ethuetsechge-schumm-t
mirhunneisge-schumm-t
dirhuttiechge-schumm-t
sihusechge-schumm-t
Plus-que-parfait
echhatmechge-schumm-t
duhasdechge-schumm-t
hien/si,hatt/ethatsechge-schumm-t
mirhateneisge-schumm-t
dirhatiechge-schumm-t
sihatesechge-schumm-t
Futur I
echwäert schumm-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-schumm-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifschumm-en
dugéifsschumm-en
hien/si,hatt/etgéifschumm-en
mirgéifeschumm-en
dirgéiftschumm-en
sigéifeschumm-en
Conditionnel Pass compos
echhttmechge-schumm-t
duhssdechge-schumm-t
hien/si,hatt/ethttsechge-schumm-t
mirhtteneisge-schumm-t
dirhttiechge-schumm-t
sihättesechge-schumm-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierschummdech!
Plurielschumm-tiech!
ge-schumm-t
schumm-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles