E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

schwabbelen schwabbeln (D)vaciller (F)
Stammformen schwabbelenschwabbeltgeschwabbelt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echschwabbelen
duschwabbels
hien/si,hatt/etschwabbelt
mirschwabbelen
dirschwabbelt
sischwabbelen
Pass compos
echhugeschwabbelt
duhuesgeschwabbelt
hien/si,hatt/ethuetgeschwabbelt
mirhugeschwabbelt
dirhuttgeschwabbelt
sihugeschwabbelt
Plus-que-parfait
echhatgeschwabbelt
duhasgeschwabbelt
hien/si,hatt/ethatgeschwabbelt
mirhategeschwabbelt
dirhatgeschwabbelt
sihategeschwabbelt
Futur I
echwäert schwabbelen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert geschwabbelt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifschwabbelen
dugéifsschwabbelen
hien/si,hatt/etgéifschwabbelen
mirgéifeschwabbelen
dirgéiftschwabbelen
sigéifeschwabbelen
Conditionnel Pass compos
echhttgeschwabbelt
duhssgeschwabbelt
hien/si,hatt/ethttgeschwabbelt
mirhättegeschwabbelt
dirhttgeschwabbelt
sihättegeschwabbelt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierschwabbel!
Plurielschwabbelt!
geschwabbelt
schwabbelen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles