E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

schwabbel-en schwabbeln (D) – vaciller (F)
Stammformen schwabbel-enschwabbel-tge-schwabbel-t
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Present
echschwabbel-en
duschwabbel-s
hien/si,hatt/etschwabbel-t
mirschwabbel-en
dirschwabbel-t
sischwabbel-en
Pass compos
echhuge-schwabbel-t
duhuesge-schwabbel-t
hien/si,hatt/ethuetge-schwabbel-t
mirhuge-schwabbel-t
dirhuttge-schwabbel-t
sihuge-schwabbel-t
Plus-que-parfait
echhatge-schwabbel-t
duhasge-schwabbel-t
hien/si,hatt/ethatge-schwabbel-t
mirhatege-schwabbel-t
dirhatge-schwabbel-t
sihatege-schwabbel-t
Modale Futur I
echwäert schwabbel-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Modale Futur II
echwäert ge-schwabbel-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifschwabbel-en
dugéifsschwabbel-en
hien/si,hatt/etgéifschwabbel-en
mirgéifeschwabbel-en
dirgéiftschwabbel-en
sigéifeschwabbel-en
Conditionnel pass compos
echhttge-schwabbel-t
duhssge-schwabbel-t
hien/si,hatt/ethttge-schwabbel-t
mirhättege-schwabbel-t
dirhttge-schwabbel-t
sihättege-schwabbel-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierschwabbel!
Plurielschwabbel-t!
ge-schwabbel-t
schwabbel-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarken (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles