E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

ofschwäch-en abschwächen (D)affaiblir (F)
Stammformen ofschäch-enschwäch-t ofofge-schwäch-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (of-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echschäch-en of
duschwäch-s of
hien/si,hatt/etschwäch-t of
mirschwäch-en of
dirschwäch-t of
sischwäch-en of
Passé composé
echhunnofge-schwäch-t
duhuesofge-schwäch-t
hien/si,hatt/ethuetofge-schwäch-t
mirhunnofge-schwäch-t
dirhuttofge-schwäch-t
sihunnofge-schwäch-t
Plus-que-parfait
echhatofge-schwäch-t
duhasofge-schwäch-t
hien/si,hatt/ethatofge-schwäch-t
mirhatenofge-schwäch-t
dirhatofge-schwäch-t
sihatenofge-schwäch-t
Futur I
echwäert ofschwäch-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ofge-schwäch-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifofschwäch-en
dugéifsofschwäch-en
hien/si,hatt/etgéifofschwäch-en
mirgéifenofschwäch-en
dirgéiftofschwäch-en
sigéifenofschwäch-en
Conditionnel Passé composé
echhättofge-schwäch-t
duhässofge-schwäch-t
hien/si,hatt/ethättofge-schwäch-t
mirhättenofge-schwäch-t
dirhättofge-schwäch-t
sihättenofge-schwäch-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierschwäch of!
Plurielschwäch-t of!
ofge-schwäch-t
ofschwäch-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles