E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

schwäch-en schwächen (D)affaiblir (F)weaken (E)
Stammformen schwäch-enschwäch-tge-schwäch-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echschwäch-en
duschwäch-s
hien/si,hatt/etschwäch-t
mirschwäch-en
dirschwäch-t
sischwäch-en
Passé composé
echhuge-schwäch-t
duhuesge-schwäch-t
hien/si,hatt/ethuetge-schwäch-t
mirhuge-schwäch-t
dirhuttge-schwäch-t
sihuge-schwäch-t
Plus-que-parfait
echhatge-schwäch-t
duhasge-schwäch-t
hien/si,hatt/ethatge-schwäch-t
mirhatege-schwäch-t
dirhatge-schwäch-t
sihatege-schwäch-t
Futur I
echwäert schwäch-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-schwäch-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifschwäch-en
dugéifsschwäch-en
hien/si,hatt/etgéifschwäch-en
mirgéifeschwäch-en
dirgéiftschwäch-en
sigéifeschwäch-en
Conditionnel Passé composé
echhättge-schwäch-t
duhässge-schwäch-t
hien/si,hatt/ethättge-schwäch-t
mirhättege-schwäch-t
dirhättge-schwäch-t
sihättege-schwäch-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierschwäch!
Plurielschwäch-t!
ge-schwäch-t
schwäch-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles