E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

schwadroun-éier-en schwadronieren (D)pérorer (F)to swagger (E)
Stammformen schwadroun-éier-enschwadroun-éier-tschwadroun-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten schwadronéieren
Indikativ Aktiv
Présent
echschwadroun-éier-en
duschwadroun-éier-s
hien/si,hatt/etschwadroun-éier-t
mirschwadroun-éier-en
dirschwadroun-éier-t
sischwadroun-éier-en
Passé composé
echhuschwadroun-éier-t
duhuesschwadroun-éier-t
hien/si,hatt/ethuetschwadroun-éier-t
mirhuschwadroun-éier-t
dirhuttschwadroun-éier-t
sihuschwadroun-éier-t
Plus-que-parfait
echhatschwadroun-éier-t
duhasschwadroun-éier-t
hien/si,hatt/ethatschwadroun-éier-t
mirhateschwadroun-éier-t
dirhatschwadroun-éier-t
sihateschwadroun-éier-t
Futur I
echwäert schwadroun-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert schwadroun-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifschwadroun-éier-en
dugéifsschwadroun-éier-en
hien/si,hatt/etgéifschwadroun-éier-en
mirgéifeschwadroun-éier-en
dirgéiftschwadroun-éier-en
sigéifeschwadroun-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättschwadroun-éier-t
duhässschwadroun-éier-t
hien/si,hatt/ethättschwadroun-éier-t
mirhätteschwadroun-éier-t
dirhättschwadroun-éier-t
sihätteschwadroun-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierschwadroun-éier!
Plurielschwadroun-éier-t!
schwadroun-éier-t
schwadroun-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles