E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

schwadrull-éier-en schwadronieren (D)pérorer (F)to swagger (E)
Stammformen schwadrull-éier-enschwadrull-éier-tschwadrull-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb sinn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echschwadrull-éier-en
duschwadrull-éier-s
hien/si,hatt/etschwadrull-éier-t
mirschwadrull-éier-en
dirschwadrull-éier-t
sischwadrull-éier-en
Passé composé
echsischwadrull-éier-t
dubassschwadrull-éier-t
hien/si,hatt/etassschwadrull-éier-t
mirsischwadrull-éier-t
dirsiddschwadrull-éier-t
sisischwadrull-éier-t
Plus-que-parfait
echwarschwadrull-éier-t
duwaarsschwadrull-éier-t
hien/si,hatt/etwarschwadrull-éier-t
mirwareschwadrull-éier-t
dirwaartschwadrull-éier-t
siwareschwadrull-éier-t
Futur I
echwäert schwadrull-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert schwadrull-éier-t sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifschwadrull-éier-en
dugéifsschwadrull-éier-en
hien/si,hatt/etgéifschwadrull-éier-en
mirgéifeschwadrull-éier-en
dirgéiftschwadrull-éier-en
sigéifeschwadrull-éier-en
Conditionnel Passé composé
echwierschwadrull-éier-t
duwiersschwadrull-éier-t
hien/si,hatt/etwierschwadrull-éier-t
mirwiereschwadrull-éier-t
dirwiertschwadrull-éier-t
siwiereschwadrull-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierschwadrull-éier!
Plurielschwadrull-éier-t!
schwadrull-éier-t
schwadrull-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles