E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

ëmschwäermen umschwärmen (D)admirer (F)
Stammformen ëmschwäermenschwäermt ëmëmgeschwäermt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (ëm-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echschwäermen ëm
duschwäerms ëm
hien/si,hatt/etschwäermt ëm
mirschwäermen ëm
dirschwäermt ëm
sischwäermen ëm
Passé composé
echhunnëmgeschwäermt
duhuesëmgeschwäermt
hien/si,hatt/ethuetëmgeschwäermt
mirhunnëmgeschwäermt
dirhuttëmgeschwäermt
sihunnëmgeschwäermt
Plus-que-parfait
echhatëmgeschwäermt
duhasëmgeschwäermt
hien/si,hatt/ethatëmgeschwäermt
mirhatenëmgeschwäermt
dirhatëmgeschwäermt
sihatenëmgeschwäermt
Futur I
echwäert ëmschwäermen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ëmgeschwäermt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifëmschwäermen
dugéifsëmschwäermen
hien/si,hatt/etgéifëmschwäermen
mirgéifenëmschwäermen
dirgéiftëmschwäermen
sigéifenëmschwäermen
Conditionnel Passé composé
echhättëmgeschwäermt
duhässëmgeschwäermt
hien/si,hatt/ethättëmgeschwäermt
mirhättenëmgeschwäermt
dirhättëmgeschwäermt
sihättenëmgeschwäermt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierschwäerm ëm!
Plurielschwäermt ëm!
ëmgeschwäermt
ëmschwäermen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
schwäermenvirschwäermen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles