E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

schwäermen schwärmen (D)essaimer (F)
Stammformen schwäermenschwäermtgeschwäermt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echschwäermen
duschwäerms
hien/si,hatt/etschwäermt
mirschwäermen
dirschwäermt
sischwäermen
Passé composé
echhugeschwäermt
duhuesgeschwäermt
hien/si,hatt/ethuetgeschwäermt
mirhugeschwäermt
dirhuttgeschwäermt
sihugeschwäermt
Plus-que-parfait
echhatgeschwäermt
duhasgeschwäermt
hien/si,hatt/ethatgeschwäermt
mirhategeschwäermt
dirhatgeschwäermt
sihategeschwäermt
Futur I
echwäert schwäermen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert geschwäermt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifschwäermen
dugéifsschwäermen
hien/si,hatt/etgéifschwäermen
mirgéifeschwäermen
dirgéiftschwäermen
sigéifeschwäermen
Conditionnel Passé composé
echhättgeschwäermt
duhässgeschwäermt
hien/si,hatt/ethättgeschwäermt
mirhättegeschwäermt
dirhättgeschwäermt
sihättegeschwäermt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierschwäerm!
Plurielschwäermt!
geschwäermt
schwäermen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ëmschwäermenvirschwäermen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles