E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

schwäerm-en schwärmen (D)essaimer (F)
Stammformen schwäerm-enschwäerm-tge-schwäerm-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echschwäerm-en
duschwäerm-s
hien/si,hatt/etschwäerm-t
mirschwäerm-en
dirschwäerm-t
sischwäerm-en
Passé composé
echhuge-schwäerm-t
duhuesge-schwäerm-t
hien/si,hatt/ethuetge-schwäerm-t
mirhuge-schwäerm-t
dirhuttge-schwäerm-t
sihuge-schwäerm-t
Plus-que-parfait
echhatge-schwäerm-t
duhasge-schwäerm-t
hien/si,hatt/ethatge-schwäerm-t
mirhatege-schwäerm-t
dirhatge-schwäerm-t
sihatege-schwäerm-t
Futur I
echwäert schwäerm-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-schwäerm-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifschwäerm-en
dugéifsschwäerm-en
hien/si,hatt/etgéifschwäerm-en
mirgéifeschwäerm-en
dirgéiftschwäerm-en
sigéifeschwäerm-en
Conditionnel Passé composé
echhättge-schwäerm-t
duhässge-schwäerm-t
hien/si,hatt/ethättge-schwäerm-t
mirhättege-schwäerm-t
dirhättge-schwäerm-t
sihättege-schwäerm-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierschwäerm!
Plurielschwäerm-t!
ge-schwäerm-t
schwäerm-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ëmschwäerm-envirschwäerm-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles