E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

uschwäerzen anschwärzen (D)débiner, dénigrer (F)
Stammformen uschwäerzenschwäerzt unugeschwäerzt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Partikelverb (un-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echschwäerzen un
duschwäerz un
hien/si,hatt/etschwäerzt un
mirschwäerzen un
dirschwäerzt un
sischwäerzen un
Passé composé
echhunnugeschwäerzt
duhuesugeschwäerzt
hien/si,hatt/ethuetugeschwäerzt
mirhunnugeschwäerzt
dirhuttugeschwäerzt
sihunnugeschwäerzt
Plus-que-parfait
echhatugeschwäerzt
duhasugeschwäerzt
hien/si,hatt/ethatugeschwäerzt
mirhatenugeschwäerzt
dirhatugeschwäerzt
sihatenugeschwäerzt
Futur I
echwäert uschwäerzen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ugeschwäerzt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifuschwäerzen
dugéifsuschwäerzen
hien/si,hatt/etgéifuschwäerzen
mirgéifenuschwäerzen
dirgéiftuschwäerzen
sigéifenuschwäerzen
Conditionnel Passé composé
echhättugeschwäerzt
duhässugeschwäerzt
hien/si,hatt/ethättugeschwäerzt
mirhättenugeschwäerzt
dirhättugeschwäerzt
sihättenugeschwäerzt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierschwäerz un!
Plurielschwäerzt un!
ugeschwäerzt
uschwäerzen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
schwäerzen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles