E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

uschwäerz-en anschwärzen (D)débiner, dénigrer (F)
Stammformen uschwäerz-enschwäerz-t unuge-schwäerz-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Partikelverb (un-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echschwäerz-en un
duschwäerz un
hien/si,hatt/etschwäerz-t un
mirschwäerz-en un
dirschwäerz-t un
sischwäerz-en un
Passé composé
echhunnuge-schwäerz-t
duhuesuge-schwäerz-t
hien/si,hatt/ethuetuge-schwäerz-t
mirhunnuge-schwäerz-t
dirhuttuge-schwäerz-t
sihunnuge-schwäerz-t
Plus-que-parfait
echhatuge-schwäerz-t
duhasuge-schwäerz-t
hien/si,hatt/ethatuge-schwäerz-t
mirhatenuge-schwäerz-t
dirhatuge-schwäerz-t
sihatenuge-schwäerz-t
Futur I
echwäert uschwäerz-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert uge-schwäerz-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifuschwäerz-en
dugéifsuschwäerz-en
hien/si,hatt/etgéifuschwäerz-en
mirgéifenuschwäerz-en
dirgéiftuschwäerz-en
sigéifenuschwäerz-en
Conditionnel Passé composé
echhättuge-schwäerz-t
duhässuge-schwäerz-t
hien/si,hatt/ethättuge-schwäerz-t
mirhättenuge-schwäerz-t
dirhättuge-schwäerz-t
sihättenuge-schwäerz-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierschwäerz un!
Plurielschwäerz-t un!
uge-schwäerz-t
uschwäerz-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
schwäerz-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles