E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

schwäerzen schwärzen (D)noircir (F)
Stammformen schwäerzenschwäerztgeschwäerzt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echschwäerzen
duschwäerz
hien/si,hatt/etschwäerzt
mirschwäerzen
dirschwäerzt
sischwäerzen
Passé composé
echhugeschwäerzt
duhuesgeschwäerzt
hien/si,hatt/ethuetgeschwäerzt
mirhugeschwäerzt
dirhuttgeschwäerzt
sihugeschwäerzt
Plus-que-parfait
echhatgeschwäerzt
duhasgeschwäerzt
hien/si,hatt/ethatgeschwäerzt
mirhategeschwäerzt
dirhatgeschwäerzt
sihategeschwäerzt
Futur I
echwäert schwäerzen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert geschwäerzt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifschwäerzen
dugéifsschwäerzen
hien/si,hatt/etgéifschwäerzen
mirgéifeschwäerzen
dirgéiftschwäerzen
sigéifeschwäerzen
Conditionnel Passé composé
echhättgeschwäerzt
duhässgeschwäerzt
hien/si,hatt/ethättgeschwäerzt
mirhättegeschwäerzt
dirhättgeschwäerzt
sihättegeschwäerzt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierschwäerz!
Plurielschwäerzt!
geschwäerzt
schwäerzen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
uschwäerzen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles