E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

schwäerz-en schwärzen (D)noircir (F)
Stammformen schwäerz-enschwäerz-tge-schwäerz-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echschwäerz-en
duschwäerz
hien/si,hatt/etschwäerz-t
mirschwäerz-en
dirschwäerz-t
sischwäerz-en
Passé composé
echhuge-schwäerz-t
duhuesge-schwäerz-t
hien/si,hatt/ethuetge-schwäerz-t
mirhuge-schwäerz-t
dirhuttge-schwäerz-t
sihuge-schwäerz-t
Plus-que-parfait
echhatge-schwäerz-t
duhasge-schwäerz-t
hien/si,hatt/ethatge-schwäerz-t
mirhatege-schwäerz-t
dirhatge-schwäerz-t
sihatege-schwäerz-t
Futur I
echwäert schwäerz-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-schwäerz-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifschwäerz-en
dugéifsschwäerz-en
hien/si,hatt/etgéifschwäerz-en
mirgéifeschwäerz-en
dirgéiftschwäerz-en
sigéifeschwäerz-en
Conditionnel Passé composé
echhättge-schwäerz-t
duhässge-schwäerz-t
hien/si,hatt/ethättge-schwäerz-t
mirhättege-schwäerz-t
dirhättge-schwäerz-t
sihättege-schwäerz-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierschwäerz!
Plurielschwäerz-t!
ge-schwäerz-t
schwäerz-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
uschwäerz-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles