E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

ausschwäifen ausschweifen (D)exagérer, échancrer (F)
Stammformen ausschwäifenschwäift ausausgeschwäift
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb sinn • Partikelverb (aus-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echschwäifen aus
duschwäifs aus
hien/si,hatt/etschwäift aus
mirschwäifen aus
dirschwäift aus
sischwäifen aus
Passé composé
echsinnausgeschwäift
dubassausgeschwäift
hien/si,hatt/etassausgeschwäift
mirsinnausgeschwäift
dirsiddausgeschwäift
sisinnausgeschwäift
Plus-que-parfait
echwarausgeschwäift
duwaarsausgeschwäift
hien/si,hatt/etwarausgeschwäift
mirwarenausgeschwäift
dirwaartausgeschwäift
siwarenausgeschwäift
Futur I
echwäert ausschwäifen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ausgeschwäift sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifausschwäifen
dugéifsausschwäifen
hien/si,hatt/etgéifausschwäifen
mirgéifenausschwäifen
dirgéiftausschwäifen
sigéifenausschwäifen
Conditionnel Passé composé
echwierausgeschwäift
duwiersausgeschwäift
hien/si,hatt/etwierausgeschwäift
mirwierenausgeschwäift
dirwiertausgeschwäift
siwierenausgeschwäift
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierschwäif aus!
Plurielschwäift aus!
ausgeschwäift
ausschwäifen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ofschwäifen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles