E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

ofschwäif-en abschweifen (D)digresser, diaguer (F)
Stammformen ofschwäif-enschwäif-t ofofge-schwäif-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb sinn • Partikelverb (of-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echschwäif-en of
duschwäif-s of
hien/si,hatt/etschwäif-t of
mirschwäif-en of
dirschwäif-t of
sischwäif-en of
Passé composé
echsinnofge-schwäif-t
dubassofge-schwäif-t
hien/si,hatt/etassofge-schwäif-t
mirsinnofge-schwäif-t
dirsiddofge-schwäif-t
sisinnofge-schwäif-t
Plus-que-parfait
echwarofge-schwäif-t
duwaarsofge-schwäif-t
hien/si,hatt/etwarofge-schwäif-t
mirwarenofge-schwäif-t
dirwaartofge-schwäif-t
siwarenofge-schwäif-t
Futur I
echwäert ofschwäif-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ofge-schwäif-t sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifofschwäif-en
dugéifsofschwäif-en
hien/si,hatt/etgéifofschwäif-en
mirgéifenofschwäif-en
dirgéiftofschwäif-en
sigéifenofschwäif-en
Conditionnel Passé composé
echwierofge-schwäif-t
duwiersofge-schwäif-t
hien/si,hatt/etwierofge-schwäif-t
mirwierenofge-schwäif-t
dirwiertofge-schwäif-t
siwierenofge-schwäif-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierschwäif of!
Plurielschwäif-t of!
ofge-schwäif-t
ofschwäif-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ausschwäif-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles