E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

schwänger-en schwängern (D)engrosser (F)
Stammformen schwänger-enschwänger-tge-schwänger-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echschwänger-en
duschwänger-s
hien/si,hatt/etschwänger-t
mirschwänger-en
dirschwänger-t
sischwänger-en
Passé composé
echhuge-schwänger-t
duhuesge-schwänger-t
hien/si,hatt/ethuetge-schwänger-t
mirhuge-schwänger-t
dirhuttge-schwänger-t
sihuge-schwänger-t
Plus-que-parfait
echhatge-schwänger-t
duhasge-schwänger-t
hien/si,hatt/ethatge-schwänger-t
mirhatege-schwänger-t
dirhatge-schwänger-t
sihatege-schwänger-t
Futur I
echwäert schwänger-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-schwänger-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifschwänger-en
dugéifsschwänger-en
hien/si,hatt/etgéifschwänger-en
mirgéifeschwänger-en
dirgéiftschwänger-en
sigéifeschwänger-en
Conditionnel Passé composé
echhättge-schwänger-t
duhässge-schwänger-t
hien/si,hatt/ethättge-schwänger-t
mirhättege-schwänger-t
dirhättge-schwänger-t
sihättege-schwänger-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierschwänger!
Plurielschwänger-t!
ge-schwänger-t
schwänger-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles