E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

verschwannen verschwinden (D)disparatre (F)disappear (E)
Stammformen verschwannenverschwnntverschwonnen
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb sinn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echverschwannen
duverschwnns
hien/si,hatt/etverschwnnt
mirverschwannen
dirverschwannt
siverschwannen
Pass compos
echsiverschwonnen
dubassverschwonnen
hien/si,hatt/etassverschwonnen
mirsiverschwonnen
dirsiddverschwonnen
sisiverschwonnen
Plus-que-parfait
echwarverschwonnen
duwaarsverschwonnen
hien/si,hatt/etwarverschwonnen
mirwareverschwonnen
dirwaartverschwonnen
siwareverschwonnen
Futur I
echwäert verschwannen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verschwonne sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifverschwannen
dugéifsverschwannen
hien/si,hatt/etgéifverschwannen
mirgéifeverschwannen
dirgéiftverschwannen
sigéifeverschwannen
Conditionnel Pass compos
echwierverschwonnen
duwiersverschwonnen
hien/si,hatt/etwierverschwonnen
mirwiereverschwonnen
dirwiertverschwonnen
siwiereverschwonnen
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierverschwann!
Plurielverschwannt!
verschwonnen
verschwannen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles