E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

ver-schwann-en verschwinden (D)disparatre (F)disappear (E)
Stammformen ver-schwann-enver-schwnn-tverschwonn-en
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb sinn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echver-schwann-en
duver-schwnn-s
hien/si,hatt/etver-schwnn-t
mirver-schwann-en
dirver-schwann-t
siver-schwann-en
Pass compos
echsiverschwonn-en
dubassverschwonn-en
hien/si,hatt/etassverschwonn-en
mirsiverschwonn-en
dirsiddverschwonn-en
sisiverschwonn-en
Plus-que-parfait
echwarverschwonn-en
duwaarsverschwonn-en
hien/si,hatt/etwarverschwonn-en
mirwareverschwonn-en
dirwaartverschwonn-en
siwareverschwonn-en
Futur I
echwäert ver-schwann-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verschwonn-e sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifver-schwann-en
dugéifsver-schwann-en
hien/si,hatt/etgéifver-schwann-en
mirgéifever-schwann-en
dirgéiftver-schwann-en
sigéifever-schwann-en
Conditionnel Pass compos
echwierverschwonn-en
duwiersverschwonn-en
hien/si,hatt/etwierverschwonn-en
mirwiereverschwonn-en
dirwiertverschwonn-en
siwiereverschwonn-en
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierverschwann!
Plurielverschwann-t!
verschwonn-en
ver-schwann-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles