E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

schwänzelen mit dem Schwanz wedeln (D)
Stammformen schwänzelenschwänzeltgeschwänzelt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb sinn • raart Verb D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echschwänzelen
duschwänzels
hien/si,hatt/etschwänzelt
mirschwänzelen
dirschwänzelt
sischwänzelen
Passé composé
echsigeschwänzelt
dubassgeschwänzelt
hien/si,hatt/etassgeschwänzelt
mirsigeschwänzelt
dirsiddgeschwänzelt
sisigeschwänzelt
Plus-que-parfait
echwargeschwänzelt
duwaarsgeschwänzelt
hien/si,hatt/etwargeschwänzelt
mirwaregeschwänzelt
dirwaartgeschwänzelt
siwaregeschwänzelt
Futur I
echwäert schwänzelen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert geschwänzelt sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifschwänzelen
dugéifsschwänzelen
hien/si,hatt/etgéifschwänzelen
mirgéifeschwänzelen
dirgéiftschwänzelen
sigéifeschwänzelen
Conditionnel Passé composé
echwiergeschwänzelt
duwiersgeschwänzelt
hien/si,hatt/etwiergeschwänzelt
mirwieregeschwänzelt
dirwiertgeschwänzelt
siwieregeschwänzelt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierschwänzel!
Plurielschwänzelt!
geschwänzelt
schwänzelen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles