E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

ausschwätz-en aussprechen, sich aussprechen (D)exprimer, prononcer, permettre de finir d'exprimer sa pensée, s'expliquer (F)
Stammformen ausschwätz-enschwätz-t ausausge-schwat
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Partikelverb (aus-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echschwätz-en aus
duschwätz aus
hien/si,hatt/etschwätz-t aus
mirschwätz-en aus
dirschwätz-t aus
sischwätz-en aus
Passé composé
echhunnausge-schwat
duhuesausge-schwat
hien/si,hatt/ethuetausge-schwat
mirhunnausge-schwat
dirhuttausge-schwat
sihunnausge-schwat
Plus-que-parfait
echhatausge-schwat
duhasausge-schwat
hien/si,hatt/ethatausge-schwat
mirhatenausge-schwat
dirhatausge-schwat
sihatenausge-schwat
Futur I
echwäert ausschwätz-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ausge-schwat hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifausschwätz-en
dugéifsausschwätz-en
hien/si,hatt/etgéifausschwätz-en
mirgéifenausschwätz-en
dirgéiftausschwätz-en
sigéifenausschwätz-en
Conditionnel Passé composé
echhättausge-schwat
duhässausge-schwat
hien/si,hatt/ethättausge-schwat
mirhättenausge-schwat
dirhättausge-schwat
sihättenausge-schwat
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierschwätz aus!
Plurielschwätz-t aus!
ausge-schwat
ausschwätz-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
beschwätz-endertëschentschwätz-enerëmschwätz-enmatschwätz-ennoschwätz-enopschwätz-enschwätz-enverschwätz-envirschwätz-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles