E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

dertëschentschwätzen dazwischen reden (D)interrompre (F)
Stammformen dertëschentschwätzenschwätzt dertëschentdertëschentgeschwat
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Partikelverb (dertëschent-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echschwätzen dertëschent
duschwätz dertëschent
hien/si,hatt/etschwätzt dertëschent
mirschwätzen dertëschent
dirschwätzt dertëschent
sischwätzen dertëschent
Passé composé
echhunndertëschentgeschwat
duhuesdertëschentgeschwat
hien/si,hatt/ethuetdertëschentgeschwat
mirhunndertëschentgeschwat
dirhuttdertëschentgeschwat
sihunndertëschentgeschwat
Plus-que-parfait
echhatdertëschentgeschwat
duhasdertëschentgeschwat
hien/si,hatt/ethatdertëschentgeschwat
mirhatendertëschentgeschwat
dirhatdertëschentgeschwat
sihatendertëschentgeschwat
Futur I
echwäert dertëschentschwätzen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert dertëschentgeschwat hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifdertëschentschwätzen
dugéifsdertëschentschwätzen
hien/si,hatt/etgéifdertëschentschwätzen
mirgéifendertëschentschwätzen
dirgéiftdertëschentschwätzen
sigéifendertëschentschwätzen
Conditionnel Passé composé
echhättdertëschentgeschwat
duhässdertëschentgeschwat
hien/si,hatt/ethättdertëschentgeschwat
mirhättendertëschentgeschwat
dirhättdertëschentgeschwat
sihättendertëschentgeschwat
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierschwätz dertëschent!
Plurielschwätzt dertëschent!
dertëschentgeschwat
dertëschentschwätzen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ausschwätzenbeschwätzenerëmschwätzenmatschwätzennoschwätzenopschwätzenschwätzenverschwätzenvirschwätzen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles