E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

dertëschentschwätz-en dazwischen reden (D)interrompre (F)
Stammformen dertëschentschwätz-enschwätz-t dertëschentdertëschentge-schwat
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Partikelverb (dertëschent-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echschwätz-en dertëschent
duschwätz dertëschent
hien/si,hatt/etschwätz-t dertëschent
mirschwätz-en dertëschent
dirschwätz-t dertëschent
sischwätz-en dertëschent
Passé composé
echhunndertëschentge-schwat
duhuesdertëschentge-schwat
hien/si,hatt/ethuetdertëschentge-schwat
mirhunndertëschentge-schwat
dirhuttdertëschentge-schwat
sihunndertëschentge-schwat
Plus-que-parfait
echhatdertëschentge-schwat
duhasdertëschentge-schwat
hien/si,hatt/ethatdertëschentge-schwat
mirhatendertëschentge-schwat
dirhatdertëschentge-schwat
sihatendertëschentge-schwat
Futur I
echwäert dertëschentschwätz-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert dertëschentge-schwat hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifdertëschentschwätz-en
dugéifsdertëschentschwätz-en
hien/si,hatt/etgéifdertëschentschwätz-en
mirgéifendertëschentschwätz-en
dirgéiftdertëschentschwätz-en
sigéifendertëschentschwätz-en
Conditionnel Passé composé
echhättdertëschentge-schwat
duhässdertëschentge-schwat
hien/si,hatt/ethättdertëschentge-schwat
mirhättendertëschentge-schwat
dirhättdertëschentge-schwat
sihättendertëschentge-schwat
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierschwätz dertëschent!
Plurielschwätz-t dertëschent!
dertëschentge-schwat
dertëschentschwätz-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ausschwätz-enbeschwätz-enerëmschwätz-enmatschwätz-ennoschwätz-enopschwätz-enschwätz-enverschwätz-envirschwätz-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles