E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

erëmschwätzen herumsprechen (D)répandre (F)
Stammformen erëmschwätzenschwätzt erëmerëmgeschwat
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Partikelverb (erëm-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echschwätzen erëm
duschwätz erëm
hien/si,hatt/etschwätzt erëm
mirschwätzen erëm
dirschwätzt erëm
sischwätzen erëm
Passé composé
echhunnerëmgeschwat
duhueserëmgeschwat
hien/si,hatt/ethueterëmgeschwat
mirhunnerëmgeschwat
dirhutterëmgeschwat
sihunnerëmgeschwat
Plus-que-parfait
echhaterëmgeschwat
duhaserëmgeschwat
hien/si,hatt/ethaterëmgeschwat
mirhatenerëmgeschwat
dirhaterëmgeschwat
sihatenerëmgeschwat
Futur I
echwäert erëmschwätzen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert erëmgeschwat hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiferëmschwätzen
dugéifserëmschwätzen
hien/si,hatt/etgéiferëmschwätzen
mirgéifenerëmschwätzen
dirgéifterëmschwätzen
sigéifenerëmschwätzen
Conditionnel Passé composé
echhätterëmgeschwat
duhässerëmgeschwat
hien/si,hatt/ethätterëmgeschwat
mirhättenerëmgeschwat
dirhätterëmgeschwat
sihättenerëmgeschwat
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierschwätz erëm!
Plurielschwätzt erëm!
erëmgeschwat
erëmschwätzen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ausschwätzenbeschwätzendertëschentschwätzenmatschwätzennoschwätzenopschwätzenschwätzenverschwätzenvirschwätzen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles