E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

erëmschwätz-en herumsprechen (D)répandre (F)
Stammformen erëmschwätz-enschwätz-t erëmerëmge-schwat
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Partikelverb (erëm-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echschwätz-en erëm
duschwätz erëm
hien/si,hatt/etschwätz-t erëm
mirschwätz-en erëm
dirschwätz-t erëm
sischwätz-en erëm
Passé composé
echhunnerëmge-schwat
duhueserëmge-schwat
hien/si,hatt/ethueterëmge-schwat
mirhunnerëmge-schwat
dirhutterëmge-schwat
sihunnerëmge-schwat
Plus-que-parfait
echhaterëmge-schwat
duhaserëmge-schwat
hien/si,hatt/ethaterëmge-schwat
mirhatenerëmge-schwat
dirhaterëmge-schwat
sihatenerëmge-schwat
Futur I
echwäert erëmschwätz-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert erëmge-schwat hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiferëmschwätz-en
dugéifserëmschwätz-en
hien/si,hatt/etgéiferëmschwätz-en
mirgéifenerëmschwätz-en
dirgéifterëmschwätz-en
sigéifenerëmschwätz-en
Conditionnel Passé composé
echhätterëmge-schwat
duhässerëmge-schwat
hien/si,hatt/ethätterëmge-schwat
mirhättenerëmge-schwat
dirhätterëmge-schwat
sihättenerëmge-schwat
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierschwätz erëm!
Plurielschwätz-t erëm!
erëmge-schwat
erëmschwätz-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ausschwätz-enbeschwätz-endertëschentschwätz-enmatschwätz-ennoschwätz-enopschwätz-enschwätz-enverschwätz-envirschwätz-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles