E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

matschwätz-en mitreden (D)paticiper à  la discussion (F)
Stammformen matschwätz-enschwätz-t matmatge-schwat
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Partikelverb (mat-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echschwätz-e mat
duschwätz mat
hien/si,hatt/etschwätz-t mat
mirschwätz-e mat
dirschwätz-t mat
sischwätz-e mat
Passé composé
echhumatge-schwat
duhuesmatge-schwat
hien/si,hatt/ethuetmatge-schwat
mirhumatge-schwat
dirhuttmatge-schwat
sihumatge-schwat
Plus-que-parfait
echhatmatge-schwat
duhasmatge-schwat
hien/si,hatt/ethatmatge-schwat
mirhatematge-schwat
dirhatmatge-schwat
sihatematge-schwat
Futur I
echwäert matschwätz-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert matge-schwat hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifmatschwätz-en
dugéifsmatschwätz-en
hien/si,hatt/etgéifmatschwätz-en
mirgéifematschwätz-en
dirgéiftmatschwätz-en
sigéifematschwätz-en
Conditionnel Passé composé
echhättmatge-schwat
duhässmatge-schwat
hien/si,hatt/ethättmatge-schwat
mirhättematge-schwat
dirhättmatge-schwat
sihättematge-schwat
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierschwätz mat!
Plurielschwätz-t mat!
matge-schwat
matschwätz-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ausschwätz-enbeschwätz-endertëschentschwätz-enerëmschwätz-ennoschwätz-enopschwätz-enschwätz-enverschwätz-envirschwätz-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles