E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

noschwätz-en nachreden (D)
Stammformen noschwätz-enschwätz-t nonoge-schwat
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Partikelverb (no-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echschwätz-en no
duschwätz no
hien/si,hatt/etschwätz-t no
mirschwätz-en no
dirschwätz-t no
sischwätz-en no
Passé composé
echhunnnoge-schwat
duhuesnoge-schwat
hien/si,hatt/ethuetnoge-schwat
mirhunnnoge-schwat
dirhuttnoge-schwat
sihunnnoge-schwat
Plus-que-parfait
echhatnoge-schwat
duhasnoge-schwat
hien/si,hatt/ethatnoge-schwat
mirhatennoge-schwat
dirhatnoge-schwat
sihatennoge-schwat
Futur I
echwäert noschwätz-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert noge-schwat hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifnoschwätz-en
dugéifsnoschwätz-en
hien/si,hatt/etgéifnoschwätz-en
mirgéifennoschwätz-en
dirgéiftnoschwätz-en
sigéifennoschwätz-en
Conditionnel Passé composé
echhättnoge-schwat
duhässnoge-schwat
hien/si,hatt/ethättnoge-schwat
mirhättennoge-schwat
dirhättnoge-schwat
sihättennoge-schwat
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierschwätz no!
Plurielschwätz-t no!
noge-schwat
noschwätz-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ausschwätz-enbeschwätz-endertëschentschwätz-enerëmschwätz-enmatschwätz-enopschwätz-enschwätz-enverschwätz-envirschwätz-en
Remarquen (intern)
fr. übersetzung?
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles