E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

brutalis-éier-en brutal behandeln (D)brutaliser (F)brutalize (E)
Stammformen brutalis-éier-enbrutalis-éier-tbrutalis-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echbrutalis-éier-en
dubrutalis-éier-s
hien/si,hatt/etbrutalis-éier-t
mirbrutalis-éier-en
dirbrutalis-éier-t
sibrutalis-éier-en
Passé composé
echhubrutalis-éier-t
duhuesbrutalis-éier-t
hien/si,hatt/ethuetbrutalis-éier-t
mirhubrutalis-éier-t
dirhuttbrutalis-éier-t
sihubrutalis-éier-t
Plus-que-parfait
echhatbrutalis-éier-t
duhasbrutalis-éier-t
hien/si,hatt/ethatbrutalis-éier-t
mirhatebrutalis-éier-t
dirhatbrutalis-éier-t
sihatebrutalis-éier-t
Futur I
echwäert brutalis-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert brutalis-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifbrutalis-éier-en
dugéifsbrutalis-éier-en
hien/si,hatt/etgéifbrutalis-éier-en
mirgéifebrutalis-éier-en
dirgéiftbrutalis-éier-en
sigéifebrutalis-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättbrutalis-éier-t
duhässbrutalis-éier-t
hien/si,hatt/ethättbrutalis-éier-t
mirhättebrutalis-éier-t
dirhättbrutalis-éier-t
sihättebrutalis-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierbrutalis-éier!
Plurielbrutalis-éier-t!
brutalis-éier-t
brutalis-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles