E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

duerchschweessen duchschwitzen (D)transpirer (F)
Stammformen duerchschweessenschweesst duerchduerchgeschweesst
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Partikelverb (duerch-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echschweessen duerch
duschweess duerch
hien/si,hatt/etschweesst duerch
mirschweessen duerch
dirschweesst duerch
sischweessen duerch
Pass compos
echhunnduerchgeschweesst
duhuesduerchgeschweesst
hien/si,hatt/ethuetduerchgeschweesst
mirhunnduerchgeschweesst
dirhuttduerchgeschweesst
sihunnduerchgeschweesst
Plus-que-parfait
echhatduerchgeschweesst
duhasduerchgeschweesst
hien/si,hatt/ethatduerchgeschweesst
mirhatenduerchgeschweesst
dirhatduerchgeschweesst
sihatenduerchgeschweesst
Futur I
echwäert duerchschweessen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert duerchgeschweesst hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifduerchschweessen
dugéifsduerchschweessen
hien/si,hatt/etgéifduerchschweessen
mirgéifenduerchschweessen
dirgéiftduerchschweessen
sigéifenduerchschweessen
Conditionnel Pass compos
echhttduerchgeschweesst
duhssduerchgeschweesst
hien/si,hatt/ethttduerchgeschweesst
mirhttenduerchgeschweesst
dirhttduerchgeschweesst
sihttenduerchgeschweesst
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierschweess duerch!
Plurielschweesst duerch!
duerchgeschweesst
duerchschweessen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
erausschweessenschweessenverschweessen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles