E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

duerchschweess-en duchschwitzen (D)transpirer (F)
Stammformen duerchschweess-enschweess-t duerchduerchge-schweess-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Partikelverb (duerch-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echschweess-en duerch
duschwees-s duerch
hien/si,hatt/etschweess-t duerch
mirschweess-en duerch
dirschweess-t duerch
sischweess-en duerch
Pass compos
echhunnduerchge-schweess-t
duhuesduerchge-schweess-t
hien/si,hatt/ethuetduerchge-schweess-t
mirhunnduerchge-schweess-t
dirhuttduerchge-schweess-t
sihunnduerchge-schweess-t
Plus-que-parfait
echhatduerchge-schweess-t
duhasduerchge-schweess-t
hien/si,hatt/ethatduerchge-schweess-t
mirhatenduerchge-schweess-t
dirhatduerchge-schweess-t
sihatenduerchge-schweess-t
Futur I
echwäert duerchschweess-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert duerchge-schweess-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifduerchschweess-en
dugéifsduerchschweess-en
hien/si,hatt/etgéifduerchschweess-en
mirgéifenduerchschweess-en
dirgéiftduerchschweess-en
sigéifenduerchschweess-en
Conditionnel Pass compos
echhttduerchge-schweess-t
duhssduerchge-schweess-t
hien/si,hatt/ethttduerchge-schweess-t
mirhttenduerchge-schweess-t
dirhttduerchge-schweess-t
sihttenduerchge-schweess-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierschweess duerch!
Plurielschweess-t duerch!
duerchge-schweess-t
duerchschweess-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
erausschweess-enschweess-enverschweess-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles