E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

ofschwëll-en abschwellen (D)dégonfler, désenfler (F)
Stammformen ofschwëll-enschwëll-t ofofge-schwoll-en
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb sinn • Partikelverb (of-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echschwëll-en of
duschwëll-s of
hien/si,hatt/etschwëll-t of
mirschwëll-en of
dirschwëll-t of
sischwëll-en of
Passé composé
echsinnofge-schwoll-en
dubassofge-schwoll-en
hien/si,hatt/etassofge-schwoll-en
mirsinnofge-schwoll-en
dirsiddofge-schwoll-en
sisinnofge-schwoll-en
Plus-que-parfait
echwarofge-schwoll-en
duwaarsofge-schwoll-en
hien/si,hatt/etwarofge-schwoll-en
mirwarenofge-schwoll-en
dirwaartofge-schwoll-en
siwarenofge-schwoll-en
Futur I
echwäert ofschwëll-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ofge-schwoll-e sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifofschwëll-en
dugéifsofschwëll-en
hien/si,hatt/etgéifofschwëll-en
mirgéifenofschwëll-en
dirgéiftofschwëll-en
sigéifenofschwëll-en
Conditionnel Passé composé
echwierofge-schwoll-en
duwiersofge-schwoll-en
hien/si,hatt/etwierofge-schwoll-en
mirwierenofge-schwoll-en
dirwiertofge-schwoll-en
siwierenofge-schwoll-en
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierschwëll of!
Plurielschwëll-t of!
ofge-schwoll-en
ofschwëll-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
opschwëll-enschwëll-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles