E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

opschwëll-en aufschwellen (D)enfler (F)
Stammformen opschwëll-enschwëll-t opopge-schwoll-en
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb sinn • Partikelverb (op-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echschwëll-en op
duschwëll-s op
hien/si,hatt/etschwëll-t op
mirschwëll-en op
dirschwëll-t op
sischwëll-en op
Passé composé
echsinnopge-schwoll-en
dubassopge-schwoll-en
hien/si,hatt/etassopge-schwoll-en
mirsinnopge-schwoll-en
dirsiddopge-schwoll-en
sisinnopge-schwoll-en
Plus-que-parfait
echwaropge-schwoll-en
duwaarsopge-schwoll-en
hien/si,hatt/etwaropge-schwoll-en
mirwarenopge-schwoll-en
dirwaartopge-schwoll-en
siwarenopge-schwoll-en
Futur I
echwäert opschwëll-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert opge-schwoll-e sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifopschwëll-en
dugéifsopschwëll-en
hien/si,hatt/etgéifopschwëll-en
mirgéifenopschwëll-en
dirgéiftopschwëll-en
sigéifenopschwëll-en
Conditionnel Passé composé
echwieropge-schwoll-en
duwiersopge-schwoll-en
hien/si,hatt/etwieropge-schwoll-en
mirwierenopge-schwoll-en
dirwiertopge-schwoll-en
siwierenopge-schwoll-en
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierschwëll op!
Plurielschwëll-t op!
opge-schwoll-en
opschwëll-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ofschwëll-enschwëll-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles