E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

brutschen kochen (D)faire cuire (F)to cook (E)
Stammformen brutschenbrutschtgebrutscht
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echbrutschen
dubrutschs
hien/si,hatt/etbrutscht
mirbrutschen
dirbrutscht
sibrutschen
Pass compos
echhugebrutscht
duhuesgebrutscht
hien/si,hatt/ethuetgebrutscht
mirhugebrutscht
dirhuttgebrutscht
sihugebrutscht
Plus-que-parfait
echhatgebrutscht
duhasgebrutscht
hien/si,hatt/ethatgebrutscht
mirhategebrutscht
dirhatgebrutscht
sihategebrutscht
Futur I
echwäert brutschen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gebrutscht hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifbrutschen
dugéifsbrutschen
hien/si,hatt/etgéifbrutschen
mirgéifebrutschen
dirgéiftbrutschen
sigéifebrutschen
Conditionnel Pass compos
echhttgebrutscht
duhssgebrutscht
hien/si,hatt/ethttgebrutscht
mirhättegebrutscht
dirhttgebrutscht
sihättegebrutscht
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierbrutsch!
Plurielbrutscht!
gebrutscht
brutschen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles