E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

brutsch-en kochen (D)faire cuire (F)to cook (E)
Stammformen brutsch-enbrutsch-tge-brutsch-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echbrutsch-en
dubrutsch-s
hien/si,hatt/etbrutsch-t
mirbrutsch-en
dirbrutsch-t
sibrutsch-en
Pass compos
echhuge-brutsch-t
duhuesge-brutsch-t
hien/si,hatt/ethuetge-brutsch-t
mirhuge-brutsch-t
dirhuttge-brutsch-t
sihuge-brutsch-t
Plus-que-parfait
echhatge-brutsch-t
duhasge-brutsch-t
hien/si,hatt/ethatge-brutsch-t
mirhatege-brutsch-t
dirhatge-brutsch-t
sihatege-brutsch-t
Futur I
echwäert brutsch-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-brutsch-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifbrutsch-en
dugéifsbrutsch-en
hien/si,hatt/etgéifbrutsch-en
mirgéifebrutsch-en
dirgéiftbrutsch-en
sigéifebrutsch-en
Conditionnel Pass compos
echhttge-brutsch-t
duhssge-brutsch-t
hien/si,hatt/ethttge-brutsch-t
mirhättege-brutsch-t
dirhttge-brutsch-t
sihättege-brutsch-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierbrutsch!
Plurielbrutsch-t!
ge-brutsch-t
brutsch-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles