E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

schwëllen schwellen (D)gonfler (F)rise (E)inchar, tumefazer, entumecer (P)
Stammformen schwëllenschwëlltgeschwollen
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb sinn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echschwëllen
duschwëlls
hien/si,hatt/etschwëllt
mirschwëllen
dirschwëllt
sischwëllen
Passé composé
echsigeschwollen
dubassgeschwollen
hien/si,hatt/etassgeschwollen
mirsigeschwollen
dirsiddgeschwollen
sisigeschwollen
Plus-que-parfait
echwargeschwollen
duwaarsgeschwollen
hien/si,hatt/etwargeschwollen
mirwaregeschwollen
dirwaartgeschwollen
siwaregeschwollen
Futur I
echwäert schwëllen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert geschwolle sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifschwëllen
dugéifsschwëllen
hien/si,hatt/etgéifschwëllen
mirgéifeschwëllen
dirgéiftschwëllen
sigéifeschwëllen
Conditionnel Passé composé
echwiergeschwollen
duwiersgeschwollen
hien/si,hatt/etwiergeschwollen
mirwieregeschwollen
dirwiertgeschwollen
siwieregeschwollen
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierschwëll!
Plurielschwëllt!
geschwollen
schwëllen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ofschwëllenopschwëllen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles