E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

iwwerschwemmen berschwemmen (D)inonder (F)
Stammformen iwwerschwemmeniwwerschwemmtiwwerschwemmt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (iwwer-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echiwwerschwemmen
duiwwerschwemms
hien/si,hatt/etiwwerschwemmt
miriwwerschwemmen
diriwwerschwemmt
siiwwerschwemmen
Pass compos
echhunniwwerschwemmt
duhuesiwwerschwemmt
hien/si,hatt/ethuetiwwerschwemmt
mirhunniwwerschwemmt
dirhuttiwwerschwemmt
sihunniwwerschwemmt
Plus-que-parfait
echhatiwwerschwemmt
duhasiwwerschwemmt
hien/si,hatt/ethatiwwerschwemmt
mirhateniwwerschwemmt
dirhatiwwerschwemmt
sihateniwwerschwemmt
Futur I
echwäert iwwerschwemmen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert iwwerschwemmt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifiwwerschwemmen
dugéifsiwwerschwemmen
hien/si,hatt/etgéifiwwerschwemmen
mirgéifeniwwerschwemmen
dirgéiftiwwerschwemmen
sigéifeniwwerschwemmen
Conditionnel Pass compos
echhttiwwerschwemmt
duhssiwwerschwemmt
hien/si,hatt/ethttiwwerschwemmt
mirhtteniwwerschwemmt
dirhttiwwerschwemmt
sihtteniwwerschwemmt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulieriwwerschwemm!
Plurieliwwerschwemmt!
iwwerschwemmt
iwwerschwemmen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
opschwemmenuschwemmen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles