E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

iwwerschwemm-en berschwemmen (D)inonder (F)
Stammformen iwwerschwemm-eniwwerschwemm-tiwwerschwemm-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (iwwer-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echiwwerschwemm-en
duiwwerschwemm-s
hien/si,hatt/etiwwerschwemm-t
miriwwerschwemm-en
diriwwerschwemm-t
siiwwerschwemm-en
Pass compos
echhunniwwerschwemm-t
duhuesiwwerschwemm-t
hien/si,hatt/ethuetiwwerschwemm-t
mirhunniwwerschwemm-t
dirhuttiwwerschwemm-t
sihunniwwerschwemm-t
Plus-que-parfait
echhatiwwerschwemm-t
duhasiwwerschwemm-t
hien/si,hatt/ethatiwwerschwemm-t
mirhateniwwerschwemm-t
dirhatiwwerschwemm-t
sihateniwwerschwemm-t
Futur I
echwäert iwwerschwemm-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert iwwerschwemm-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifiwwerschwemm-en
dugéifsiwwerschwemm-en
hien/si,hatt/etgéifiwwerschwemm-en
mirgéifeniwwerschwemm-en
dirgéiftiwwerschwemm-en
sigéifeniwwerschwemm-en
Conditionnel Pass compos
echhttiwwerschwemm-t
duhssiwwerschwemm-t
hien/si,hatt/ethttiwwerschwemm-t
mirhtteniwwerschwemm-t
dirhttiwwerschwemm-t
sihtteniwwerschwemm-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulieriwwerschwemm!
Plurieliwwerschwemm-t!
iwwerschwemm-t
iwwerschwemm-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
opschwemm-enuschwemm-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles