E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

verschwenden verschwenden (D)gaspiller (F)
Stammformen verschwendenverschwentverschwent
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Ennverhäerdung • Präfigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echverschwenden
duverschwents
hien/si,hatt/etverschwent
mirverschwenden
dirverschwent
siverschwenden
Pass compos
echhuverschwent
duhuesverschwent
hien/si,hatt/ethuetverschwent
mirhuverschwent
dirhuttverschwent
sihuverschwent
Plus-que-parfait
echhatverschwent
duhasverschwent
hien/si,hatt/ethatverschwent
mirhateverschwent
dirhatverschwent
sihateverschwent
Futur I
echwäert verschwenden
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verschwent hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifverschwenden
dugéifsverschwenden
hien/si,hatt/etgéifverschwenden
mirgéifeverschwenden
dirgéiftverschwenden
sigéifeverschwenden
Conditionnel Pass compos
echhttverschwent
duhssverschwent
hien/si,hatt/ethttverschwent
mirhätteverschwent
dirhttverschwent
sihätteverschwent
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierverschwent!
Plurielverschwent!
verschwent
verschwenden
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles