E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

verschwend-en verschwenden (D)gaspiller (F)
Stammformen verschwend-enverschwen-tverschwen-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Ennverhäerdung • Präfigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echverschwend-en
duverschwent-s
hien/si,hatt/etverschwen-t
mirverschwend-en
dirverschwen-t
siverschwend-en
Pass compos
echhuverschwen-t
duhuesverschwen-t
hien/si,hatt/ethuetverschwen-t
mirhuverschwen-t
dirhuttverschwen-t
sihuverschwen-t
Plus-que-parfait
echhatverschwen-t
duhasverschwen-t
hien/si,hatt/ethatverschwen-t
mirhateverschwen-t
dirhatverschwen-t
sihateverschwen-t
Futur I
echwäert verschwend-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verschwen-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifverschwend-en
dugéifsverschwend-en
hien/si,hatt/etgéifverschwend-en
mirgéifeverschwend-en
dirgéiftverschwend-en
sigéifeverschwend-en
Conditionnel Pass compos
echhttverschwen-t
duhssverschwen-t
hien/si,hatt/ethttverschwen-t
mirhätteverschwen-t
dirhttverschwen-t
sihätteverschwen-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierverschwent!
Plurielverschwen-t!
verschwen-t
verschwend-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles