E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

verschwéngs-en verschmutzen, verpfuschen (D)bousiller, saloper, salir (F)
Stammformen verschwéngs-enverschwéngs-tverschwéngs-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Präfigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echverschwéngs-en
duverschwéng-s
hien/si,hatt/etverschwéngs-t
mirverschwéngs-en
dirverschwéngs-t
siverschwéngs-en
Passé composé
echhuverschwéngs-t
duhuesverschwéngs-t
hien/si,hatt/ethuetverschwéngs-t
mirhuverschwéngs-t
dirhuttverschwéngs-t
sihuverschwéngs-t
Plus-que-parfait
echhatverschwéngs-t
duhasverschwéngs-t
hien/si,hatt/ethatverschwéngs-t
mirhateverschwéngs-t
dirhatverschwéngs-t
sihateverschwéngs-t
Futur I
echwäert verschwéngs-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verschwéngs-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifverschwéngs-en
dugéifsverschwéngs-en
hien/si,hatt/etgéifverschwéngs-en
mirgéifeverschwéngs-en
dirgéiftverschwéngs-en
sigéifeverschwéngs-en
Conditionnel Passé composé
echhättverschwéngs-t
duhässverschwéngs-t
hien/si,hatt/ethättverschwéngs-t
mirhätteverschwéngs-t
dirhättverschwéngs-t
sihätteverschwéngs-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierverschwéngs!
Plurielverschwéngs-t!
verschwéngs-t
verschwéngs-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
schwéngs-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles