E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

schwéngsen verschmutzen (D)polluer (F)
Stammformen schwéngsenschwéngstgeschwéngst
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echschwéngsen
duschwéngs
hien/si,hatt/etschwéngst
mirschwéngsen
dirschwéngst
sischwéngsen
Passé composé
echhugeschwéngst
duhuesgeschwéngst
hien/si,hatt/ethuetgeschwéngst
mirhugeschwéngst
dirhuttgeschwéngst
sihugeschwéngst
Plus-que-parfait
echhatgeschwéngst
duhasgeschwéngst
hien/si,hatt/ethatgeschwéngst
mirhategeschwéngst
dirhatgeschwéngst
sihategeschwéngst
Futur I
echwäert schwéngsen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert geschwéngst hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifschwéngsen
dugéifsschwéngsen
hien/si,hatt/etgéifschwéngsen
mirgéifeschwéngsen
dirgéiftschwéngsen
sigéifeschwéngsen
Conditionnel Passé composé
echhättgeschwéngst
duhässgeschwéngst
hien/si,hatt/ethättgeschwéngst
mirhättegeschwéngst
dirhättgeschwéngst
sihättegeschwéngst
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierschwéngs!
Plurielschwéngst!
geschwéngst
schwéngsen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
verschwéngsen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles