E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

ėmschwenk-en umschwenken (D)changer de direction, basculer (F)
Stammformen ėmschwenk-enschwenk-t ėmėmge-schwenk-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb sinn • Partikelverb (ėm-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echschwenk-en ėm
duschwenk-s ėm
hien/si,hatt/etschwenk-t ėm
mirschwenk-en ėm
dirschwenk-t ėm
sischwenk-en ėm
Passé composé
echsinnėmge-schwenk-t
dubassėmge-schwenk-t
hien/si,hatt/etassėmge-schwenk-t
mirsinnėmge-schwenk-t
dirsiddėmge-schwenk-t
sisinnėmge-schwenk-t
Plus-que-parfait
echwarėmge-schwenk-t
duwaarsėmge-schwenk-t
hien/si,hatt/etwarėmge-schwenk-t
mirwarenėmge-schwenk-t
dirwaartėmge-schwenk-t
siwarenėmge-schwenk-t
Futur I
echwäert ėmschwenk-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ėmge-schwenk-t sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifėmschwenk-en
dugéifsėmschwenk-en
hien/si,hatt/etgéifėmschwenk-en
mirgéifenėmschwenk-en
dirgéiftėmschwenk-en
sigéifenėmschwenk-en
Conditionnel Passé composé
echwierėmge-schwenk-t
duwiersėmge-schwenk-t
hien/si,hatt/etwierėmge-schwenk-t
mirwierenėmge-schwenk-t
dirwiertėmge-schwenk-t
siwierenėmge-schwenk-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierschwenk ėm!
Plurielschwenk-t ėm!
ėmge-schwenk-t
ėmschwenk-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ausschwenk-eniwwerschwenk-enofschwenk-enschwenk-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles