E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

brutschelen kcheln (D)mijoter (F)to simmer (E)cozer lentamente (P)
Stammformen brutschelenbrutscheltgebrutschelt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echbrutschelen
dubrutschels
hien/si,hatt/etbrutschelt
mirbrutschelen
dirbrutschelt
sibrutschelen
Pass compos
echhugebrutschelt
duhuesgebrutschelt
hien/si,hatt/ethuetgebrutschelt
mirhugebrutschelt
dirhuttgebrutschelt
sihugebrutschelt
Plus-que-parfait
echhatgebrutschelt
duhasgebrutschelt
hien/si,hatt/ethatgebrutschelt
mirhategebrutschelt
dirhatgebrutschelt
sihategebrutschelt
Futur I
echwäert brutschelen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gebrutschelt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifbrutschelen
dugéifsbrutschelen
hien/si,hatt/etgéifbrutschelen
mirgéifebrutschelen
dirgéiftbrutschelen
sigéifebrutschelen
Conditionnel Pass compos
echhttgebrutschelt
duhssgebrutschelt
hien/si,hatt/ethttgebrutschelt
mirhättegebrutschelt
dirhttgebrutschelt
sihättegebrutschelt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierbrutschel!
Plurielbrutschelt!
gebrutschelt
brutschelen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles