E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

brutschel-en kcheln (D)mijoter (F)to simmer (E)cozer lentamente (P)
Stammformen brutschel-enbrutschel-tge-brutschel-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echbrutschel-en
dubrutschel-s
hien/si,hatt/etbrutschel-t
mirbrutschel-en
dirbrutschel-t
sibrutschel-en
Pass compos
echhuge-brutschel-t
duhuesge-brutschel-t
hien/si,hatt/ethuetge-brutschel-t
mirhuge-brutschel-t
dirhuttge-brutschel-t
sihuge-brutschel-t
Plus-que-parfait
echhatge-brutschel-t
duhasge-brutschel-t
hien/si,hatt/ethatge-brutschel-t
mirhatege-brutschel-t
dirhatge-brutschel-t
sihatege-brutschel-t
Futur I
echwäert brutschel-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-brutschel-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifbrutschel-en
dugéifsbrutschel-en
hien/si,hatt/etgéifbrutschel-en
mirgéifebrutschel-en
dirgéiftbrutschel-en
sigéifebrutschel-en
Conditionnel Pass compos
echhttge-brutschel-t
duhssge-brutschel-t
hien/si,hatt/ethttge-brutschel-t
mirhättege-brutschel-t
dirhttge-brutschel-t
sihättege-brutschel-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierbrutschel!
Plurielbrutschel-t!
ge-brutschel-t
brutschel-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles