E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

schwenk-en schwenken (D) – osciller (F)
Stammformen schwenk-enschwenk-tge-schwenk-t
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Present
echschwenk-en
duschwenk-s
hien/si,hatt/etschwenk-t
mirschwenk-en
dirschwenk-t
sischwenk-en
Pass compos
echhuge-schwenk-t
duhuesge-schwenk-t
hien/si,hatt/ethuetge-schwenk-t
mirhuge-schwenk-t
dirhuttge-schwenk-t
sihuge-schwenk-t
Plus-que-parfait
echhatge-schwenk-t
duhasge-schwenk-t
hien/si,hatt/ethatge-schwenk-t
mirhatege-schwenk-t
dirhatge-schwenk-t
sihatege-schwenk-t
Modale Futur I
echwäert schwenk-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Modale Futur II
echwäert ge-schwenk-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifschwenk-en
dugéifsschwenk-en
hien/si,hatt/etgéifschwenk-en
mirgéifeschwenk-en
dirgéiftschwenk-en
sigéifeschwenk-en
Conditionnel pass compos
echhttge-schwenk-t
duhssge-schwenk-t
hien/si,hatt/ethttge-schwenk-t
mirhättege-schwenk-t
dirhttge-schwenk-t
sihättege-schwenk-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierschwenk!
Plurielschwenk-t!
ge-schwenk-t
schwenk-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarken (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles