E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

beschwieren beschwren (D)jurer, conjurer (F)
Stammformen beschwierenbeschwiertbeschwuer
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (be-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echbeschwieren
dubeschwiers
hien/si,hatt/etbeschwiert
mirbeschwieren
dirbeschwiert
sibeschwieren
Pass compos
echhubeschwuer
duhuesbeschwuer
hien/si,hatt/ethuetbeschwuer
mirhubeschwuer
dirhuttbeschwuer
sihubeschwuer
Plus-que-parfait
echhatbeschwuer
duhasbeschwuer
hien/si,hatt/ethatbeschwuer
mirhatebeschwuer
dirhatbeschwuer
sihatebeschwuer
Futur I
echwäert beschwieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert beschwuer hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifbeschwieren
dugéifsbeschwieren
hien/si,hatt/etgéifbeschwieren
mirgéifebeschwieren
dirgéiftbeschwieren
sigéifebeschwieren
Conditionnel Pass compos
echhttbeschwuer
duhssbeschwuer
hien/si,hatt/ethttbeschwuer
mirhättebeschwuer
dirhttbeschwuer
sihättebeschwuer
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierbeschwier!
Plurielbeschwiert!
beschwuer
beschwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
eropbeschwieren ofschwierenschwierenverschwieren
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles